obrazy

tytuł: popraw koronę
akryl na płótnie, 30 x 30 cm, 2023
*praca niedostępna
Nakarmić wilka 
i z czułością zamieść jego ślady. 
Napoić piwonie, 
jeśli dostanę rozsadki od przyjaciół. 
Nie gonić króliczka, 
bo czas nie zając. 
Poprawić koronę z tego, 
co na mojej głowie. 
Oddychać.
tytuł: huśtawka
akryl na płótnie, 30 x 30 cm, 2023
Łagodnie w tył, a potem łagodnie w przód... Lekkie łaskotanie w żołądku i znowu delikatnie w przód i w tył. Trochę jak latanie? Huśtawkę czasu zawiesiłam na Księżycu, który jak zegar płynnie odmierza czas swoimi fazami,...  Malejący sierp księżyca daje miejsce temu, co chce wzrastać, a potem rośnie, by nowe dojrzało, wypiękniało, spychając na dno rzeczy zbędne. Jeśli nie boisz się czasu księżycowa huśtawka zaprasza. Sinusoidalnie constans. Płynie.
tytuł: opowieści Odonaty
akryl na płótnie, 50 x 50 cm, 2023
Odonata to inaczej ważka. Drapieżnik o witrażowych skrzydłach, ma swoją strategię i wiele historii w pamięci. Przy księżycu, zawieszając lot, bezgłośnie szepcze swoje opowieści. Zatrzymaj się i posłuchaj.. 
Ważki nie zmieniły się prawie od 250 mln lat. Potrafią latać we wszystkich kierunkach, są też w stanie przewidzieć tor lotu ofiary i polując lecą na kolizję.
tytuł: w cieniu
akryl na płótnie 100x100 cm, 2021
Czasem świat wokół jest tak olbrzymi, że kwiaty mogą połknąć cię jednym kłapnięciem, a bezpieczny spokój możesz znaleźć tylko w cieniu jednorożca, chwilę na oddech gwarantuje tylko miejsce pod jego silnym torsem, który ochroni jak zbroja. Niekiedy jedna jaskółka daje nadzieję na wiosnę i wolność... i tylko ryby nadal nie mają głosu, ale za to mogą pływać w powietrzu.
tytuł:  skok (nad otchłanią) 
akryl na płótnie na płycie 100x100 cm, 2021
Skok nad otchłanią nie wynika z przymusu ucieczki, ale z odważnej decyzji zanurzenia się w nieznaną część życia. Otchłań: ogromna, nieznana ale może dlatego właśnie tak pociągająca. Skok nad otchłanią emocji jest tak samo ekscytujący i groźny jak ten nad przepaścią.  I myśl ludzka, która nie jest najszybsza, za to może biec dokąd chce. A może to nie chodzi o myśl, a raczej o emocje? Nie myślę, skaczę, pozdrawiam złote ryby.  
tytuł: sygnalista
akryl na płótnie, 50 x 50 cm, 2021
Księżyc wschodzi, słońce zachodzi, mgła spowalnia czas, spokojna woda niesie cię na swoich plecach i pozwala na chwilę oddechu, spokoju. 
Możesz odpocząć gdy wiesz, że przy tobie jest ktoś kto czuwa. Twój wierny i czujny sygnalista. Wilk jest groźny?  Tak, ale tego oswoiłam. 
Odpocznij przez chwilę, zanim spokój pęknie jak bańka mydlana.
tytuł: plotki
olej na płótnie 40x40 cm, 2021
To tylko plotki..., nikt nie widział Kłobuka w starej dziupli w wierzbie, chociaż na wszelki wypadek dobrze wypalić taką wierzbę ogniem. 
Nikt nie widział ryby, która gada, bo przecież ryby głosu nie mają. 
Nikt też nie widział, żeby ryba miała nogi, bo przecież nawet syreny - chociaż to półkobiety - nóg nie mają. 
Ale jak miło, kiedy ryba filozofuje z kłobukiem... o życiu i o tym, jak ludzie plotkują.
tytuł: równonoc
akryl na płótnie, 60x50 cm, 2022
Złota asysta płynie po niebie w blasku równonocy. Dwa razy w roku równowaga między światłem a mrokiem jest zachowana. Tego jednego dnia i nocy wszystko jest w równowadze. Tylko wtedy bo na dłużej nikt nie jest gotowy. Zrywanie kwiatów trwa właśnie tyle, by poczuć, że wszystko może być w równowadze. Równość może trwać tylko chwilę ale i tak chciałabym, żeby równo szło. 
Przynajmniej równiej. 
Co nie równe przytuliłabym i wyrównała.
tytuł: bajka o czasie     
akryl na płótnie na płycie 60x60 cm, 2021
Woda przepływa powoli miedzy łodygami roślin jak czas między naszymi palcami. Bezwzględny w swojej względności odnajduje drogę w labiryncie naszych myśli i pragnień. Poczekaj, opowiem ci bajkę o jednorożcu...
tytuł:  pośpiech
akryl na płótnie, 30 x 30 cm, 2021
*praca niedostępna
Obraz o pośpiechu nie jest opowieścią o szybkości, ale o zatrzymaniu na chwilę nieśpiesznego zachwytu. Może to zachwyt nad kwitnącym nenufarem, który kwitnie tylko za dnia i tylko trzy dni? Może nad tym jak skomplikowane jest pojęcie czasu, nawet jeśli nie jesteś astrofizykiem.  
tytuł: swobodnie opadać 
olej na płótnie 60x50 cm, 2022
*praca niedostępna
A gdyby tak swobodnie opadać, bez lęku o brak tlenu, o tempo zbyt wolne, o zdanie innych na ten temat... A gdyby tak swobodnie opadać, tak głęboko jak tylko nam się zachce i dać sobie pozwolenie by sięgnąć dna i kto wie, może wcale się od niego nie odbić? A gdyby tak  po prostu cieszyć się chwilą zanurzenia w barwy, które wybuchają. Mogłabym...  
tytuł:  Za siedmioma morzami
akryl na płótnie, 60x60 cm, 2018
Za siedmioma morzami ziemia nadal jest płaska i unosi się na grzbiecie ryby, królewna uwięziona jest w zamkowej wieży, a latające ryby, które nie mają głosu, nie zdradzą jej sekretów. 
tytuł: płynę, nie czekam         
akryl na płótnie na płycie 80x60 cm, 2020
*praca niedostępna
Kiedy woda jest spokojna ryby oddychają bez trudu... a ja siedzę sama ze swoimi myślami... i nawet jeśli to woda cię niesie, to jednak płyniesz... płynę, nie czekam.  
tytuł:  w (króliczej) norze
akryl na płótnie, 80 x 60 cm, 2020
Do króliczej nory nie wchodzisz bo chcesz i wpadasz tam nie tylko w pogoni za Białym Królikiem. Czasem jest to jedyne miejsce gdzie można przeczekać mrok, którego nawet złoty pył Jednorożca nie rozświetli. W głębi króliczej nory obowiązują inne prawa i odmienna logika zdarzeń. Czas się ślimaczy. Ryby pływają w strumieniach energii, cichą obecnością dając milczące wsparcie: płyń dalej. 
tytuł:  popas (Jednorożca) 
olej na płótnie 80x60 cm, 2021
*praca niedostępna
Jednorożec jest panaceum na całe zło tego świata... 
Skąd Jednorożec czerpie swoje niewyczerpane siły i magiczną moc? To proste:  kiedy przychodzi czas na popas, jednorożec karmi się energią podjadając promienie Słońca jak watę cukrową. Jeśli się nie poruszysz to możliwe, że podpłynie do Cebie na popas również złota rybka. Nie śpiesz się, celebruj popas.  
tytuł:  ważka
technika: monotypia ebru, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, kolaż na kartonie, 30x20 cm, 2022
Gdyby tak lecieć do marzeń jak polująca ważka w blasku zachodzącego słońca: czujnie, szybko, pięknie. Chciałabym.
tytuł:   O kocie, który lubi pływać  
kolaż na kartonie, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, 35x28 cm, 2022   
Jestem przyczajona jak wytrawny łowca, fale ciszy opływają mnie powoli pilnowane przez te, które głosu nie mają. 
Gdyby zobaczyć ciszę czy byłaby turkusowa.  
tytuł:   O kocie, który oswaja ryby
kolaż na kartonie, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową,  35x28 cm, 2022    
Zamieszkujące okolice jeziora Wan koty zmuszone były do łowienia ryb. Są tak niesamowite jak samo jezioro. Kocie mruczenie wabi ryby, a kocie spojrzenie hipnotyzuje je, namawiając do podpłynięcia jak najbliżej kocich pazurów. Cudownie inspirujący kot Van.  
tytuł:  przed skokiem
kolaż na kartonie,  monotypia ebru, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, 40x50 cm, 2023
Złotooki kot znad jeziora Wan nie spuszcza oka z ryb, a te połyskują w słonej wodzie jak pył jednorożca na firmamencie marzeń. Skoczyć do wody? Czy nadal tylko marzyć, że ryby może same wskoczą do kociego pyska?
tytuł:   ale Przeszkoda
kolaż na kartonie, monotypia ebru, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, farba akrylowa,  40x50 cm, 2022  
Jeśli pomyślisz o przeszkodzie jak o bańce pełnej cekinów i brokatu, który może utrefnić drogę, którą podążasz, to może okazać się, że przeszkoda jest czymś na co czekasz z zaciekawieniem. Tym bardziej, że czarny jednorożec to nie to samo co czarny koń ani tym bardziej czarna owca ale… 
tytuł:   Zamek czasu   
kolaż na kartonie, monotypia ebru, rysunek kredką akwarelową, farba akrylowa,  2023      
Błękitny Zamek nasiąka marzeniami jak farbą akwarelową, czerpie kolor i rośnie do gwiazd. Płynie swobodnie, przyjaźnie mija Księżyc z jego fazami i zająca, który nie ma nic wspólnego z czasem, tylko pasie oczy kwiatami.  
tytuł:   do przodu
kolaż na kartonie, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową,  20x30cm, 2022   
*praca niedostępna
 
Nawet Jednorożec ma czasem pod górę i chciałby, żeby ktoś wyprostował mu horyzont, bo złoty pył nie jest remedium na wyboje, które pojawiają się nawet na najpiękniejszej drodze,… ale przecież idzie do przodu. Do przodu, bo droga niekiedy jest celem.  
tytuł:  Tumi i księżyc
kolaż na kartonie, frotaż,  rysunek kredką akwarelową, farba akrylowa, tkanina żakardowa; 40 x 30 cm, 2023
Siedzisz nad brzegiem morza i czekasz, jak rybak, na pełnię księżyca, przypływ, na ławicę ryb, na moment, kiedy Tumi trafi do pewnej ręki inkaskiego kapłana.  Skalpowanie marzeń jest chyba najcięższą przewiną i dobrze jest upolować ten moment by zatrzymać nóż zanim będzie za późno.
tytuł: Mama Quilla, matka Księżyc
kolaż na kartonie, frotaż,  rysunek kredką akwarelową, farba akrylowa, tkanina żakardowa; 40 x 30 cm, 2023
Stoisz na szczycie góry przytulając i wypuszczając z objęć księżyc. Matka Księżyc, córka, siostra i żona… jedna kobieta we wszystkich rolach, jej łzy są srebrem, a serce złotem. Bogini morza, z którego narodziły się góry i złota rybka. Księżyc jest kobietą i dlatego rośnie i maleje, dlatego zmienność jest jego istotą.
tytuł:  cisza
kolaż na kartonie, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, 45x30 cm, 2022  
*praca niedostępna
Jestem przyczajona jak wytrawny łowca, fale ciszy opływają mnie powoli pilnowane przez te, które głosu nie mają. 
Gdyby zobaczyć ciszę czy byłaby turkusowa.  
tytuł:  poławiaczka
kolaż na kartonie, monotypia ebru, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, farba akrylowa, 45x30 cm, 2022  
*praca niedostępna
Cisza zamyślenia z towarzyszem, który w zrozumieniu daje wytchnienie w biegu poławiaczka spokojnych myśli. 
tytuł:  Jednorożec przy pracy
kolaż na kartonie,  monotypia ebru, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, 45x30 cm, 2022  
*praca niedostępna
Zatrzymaj się na dłużej niż chwilę, by poczuć zapach poranka i słońce na twarzy. Poluzuj cugli swoim myślom a może zauważysz Jednorożca przy pracy, jak z  miłością umieszcza rosę na liściach.   
tytuł:  opowieść o Róży
kolaż na kartonie, monotypia ebru, rysunek ołówkiem i kredką akwarelową, farba akrylowa, 45x30 cm, 2022  
Opowieść o róży snuje się cicho i powoli, usłyszą ją tylko Ci co są uważni jak ważka. Opowieść o delikatnych w dotyku płatkach, pachnących najbardziej tuż przed zmrokiem. Przyłóż ucho i zatrzymaj intymnie czas, myśli i zapach.   
Joanna Hrk interesuje się i aktywnie zajmuje wieloma aspektami sztuki, dobierając medium i wykorzystując technikę do najlepszego, najpełniejszego zbadania terenu dziedziny sztuki, który aktualnie ją pasjonuje i pochłania. Malując skupia się na swojej interpretacji rzeczywistości, jej prace malarskie zaliczane są do nurtu realizmu magicznego, ukazujący na pozór zwyczajny świat, który jednak odbiega od normalności, ze względu na niecodzienne, nieistniejące, złożenie osób, zwierząt i miejsc. Styl ten, czerpiący inspirację z malarstwa metafizycznego, można traktować jako specyficzną formę surrealizmu. Mimo całej bajkowości przedstawień, obrazy są konkretną reakcją na codzienność, która prowokuje do artystycznych zapisków w postaci zmagania się z płótnem i pigmentami farb, konsekwentnie poszukując najuczciwszego zastosowania barw zgodnie z pamięcią emocji towarzyszącym historiom, które opowiada.
Artystka prezentowała swój dorobek na ponad 40 wystawach indywidualnych i prawie 80 wystawach zbiorowych w Polsce. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów, w tym plenerów ilustratorów. Członek Związku Polskiego Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego. Jest cichym poszukiwaczem własnej twórczej drogi, nie rewolucjonistą. Kolorystka. Z urodzenia łodzianka, w duszy Nomad.

"Pamięć posługuje się obrazami, które przypływają i odpływają z naszej świadomości niczym fale morskich pływów, za każdym razem użyźniając nasze wspomnienia. Nie ma na ten temat wiarygodnych badań, ale możliwe, że obrót Ziemi powodujący zmiany siły przyciągania Księżyca i Słońca wpływa również na siłę naszych wspomnień. Wraz z mijającym czasem kolejna przezroczysta lub półprzezroczysta warstwa reminiscencji, zmienia ton lub barwę niższych pokładów pamięci. Proces ten porównuję do malarstwa laserunkowego: pamiętane kształty, emocje, kolory, faktury, zapachy, smaki… wzajemnie się uzupełniają, wpływają na siebie i dopełniają całości. Każde wspomnienie, jak kolor farby  transparentnej, jest częściowo przezroczyste i pozwala dostrzec znajdującą się poniżej historię. Ilość kalek nakładających się na siebie zwielokrotnia się z każdym upływającym rokiem czy minutą, ale także z każdym naszym marzeniem, zachwytem i pragnieniem.  
W moich kolażach wykorzystuję grafikę suminagashi (ebru), monotypię, frotaż, wycinankę, linoryt, rysunek i malarstwo. W ten sposób zobrazowuję moje marzenia, oraz reakcję na zjawiska, ludzi i miejsca, które mnie inspirują. Mam świadomość, ale też nadzieję, że jak w wypadku każdej historii, każdy ma własną wersję wydarzeń i każdy widz przesieje moje prace przez sito własnych wspomnień, marzeń, skojarzeń, widząc w nich kawałek uniwersalnej opowieści o świecie. Zapraszam."
Szukaj