Joanna Hrk

wypełniona twórczością po brzegi: 
malarka, scenograf, ilustrator, fotograf

Joanna Hrk ukończyła ASP w Łodzi, Wydział Grafiki i Wydział Tkaniny i Ubioru. W 2011 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na ASP w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. 
Publicystka, fotograf, scenograf teatralny, ilustrator. 
Prezentowała swój dorobek artystyczny na ponad 40 wystawach indywidualnych i prawie 80 wystawach zbiorowych w Polsce. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów, w tym plenerów ilustratorów. Członek ZPAP Okręgu Warszawskiego. 
Jest cichym poszukiwaczem własnej twórczej drogi w nurcie realizmu magicznego, kolorystka. Z urodzenia łodzianka, w duszy Nomad. 
W 2018 roku przeprowadziła się na mazowiecką wieś i stoi na czele Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju „Malowany Młyn".

malarstwo

Moje prace malarskie są bardzo osobiste i mimo całej bajkowości przedstawień, są konkretną reakcją na codzienność, która prowokuje mnie do artystycznych zapisków w postaci zmagania się z płótnem i pigmentami farb.  Odważnie wyznaczam enklawę surrealizmu magicznego swoimi płótnami, konsekwentnie poszukując najuczciwszego zastosowania barw - zgodnie z pamięcią emocji towarzyszącym historiom, które opowiadam. 

maski artystyczne

Maska artystyczna formalnie jest  trójwymiarowym obiektem artysty-cznym, pełniącym  taką samą funkcję jak obraz czy rzeźba. 
Moim celem było odwołanie się do atawistycznych emocji związanych z maską obrzędową. Siła rytuałów jest często nieuświadomiona, ale niezmiennie obecna w naszym życiu. Staram się  wykorzystywać symbolikę powstałą na bazie mitologii indoeuropejskich i celtyckich, czyli czytelną dla użytkowników europejskiego systemu kulturowego.

scenografie teatralne

Teatr okazał się moją wielką pasją. Jako scenograf ma na swoim koncie ponad 40 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce, obejmujących zarówno zabudowę sceny, projekty lalek, maski i kostiumy. Joanna Hrk jest wyjątkowym specjalistą - jednym z nielicznych w Polsce - teoretykiem oraz praktykiem z wieloletnim stażem zajmującym się tematyką lalki artystycznej oraz lalki teatralnej. Drugim z tematów artystycznych, które ją szalenie fascynują jest rozległy temat maski teatralnej i artystycznej.

ilustracje książkowe

Uczestniczę w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów organizowanych przez BWA w Zamościu od 2012. Ilustracje najczęściej wykonuję techniką collagu: łączą w sobie poddruki wykonane rzadką techniką suminagashi, wycinanki, rysunku, akwareli, frotażu. Każda ilustracja jest translacją treści wiersza na język plastyki zrozumiałej zarówno dla najmłodszego, jeszcze nieczytającego dziecka i dorosłego odbiorcy. Mam na swoim koncie ponad 350 ilustracji do ponad 80 książek.
Szukaj